Ekstremalne skoki - porównanie
2016-08-31
Ekstremalne przeżycia stanowią idealny wybór na prezent dla fanów mocnych wrażeń. Niewiątpliwie wisienką na tym torcie są skoki.
W naszej ofercie dostępnych jest kilka różnych odmian, możemy wyróżnić trzy główne kategorie - bungee, dream jump oraz skoki spadochronowe. W czym tkwi fenonem ich popularności?
Potężny zastrzyk adrenaliny i możliwość pokonania strachu sprawiają, że co roku kolejni śmiałkowie pokonują swoje granice. Brzmi ciekawie? Zapraszamy na nasze porównanie…
1. Wysokość
Weźmy pod uwagę pierwszy czynnik, który robi największe wrażenie - wysokość z której odbywają się skoki. Dla wielu osób jest to najważniejsze kryterium. W końcu zdecydowanie łatwiej zaimponować bliskim opowiadając o skoku z 222 metrów, niż z 20.
Wysokość, z jakiej odbywają się skoki ma również realny wpływ na czas swobodnego spadania, podczas którego skoczek może lecieć z predkością przekraczającą nawet 200 km/h!
Jak to więc wygląda w praktyce? Skoki ze spadochronem, gwarantują przeżycia na najwyższej wysokości. W tym przypadku, skoczkowie zajmują miejsca w samolocie, który wzbija się kilka kilometrów nad ziemią. Następnie, po osiągnięciu pułapu 4000 metrów śmiałkowie wyskakują z samolotu z pilotem na plecach.
Drugim skokiem pod względem wysokości jest Dream Jump w Głogowie, który pozwala śmiałkom na skok ze szczytu wieży, z 222 metrów. Sama wieża mierzy 218 metrów, ale specjalnie na potrzeby skoków, została skontruowana platforma podwyższająca obiekt o kolejne 4 metry.
Kolejne pod względem pułapu są skoki bungee odbywające się z żurawia wieżowego, ustawionego na wysokości 90 metrów. W porównaniu z wcześniej wymienionymi atrakcjami, ta wysokość nie robi już takiego wrażenia…do czasu, gdy nie spojrzymy w dół. Wspomniany wcześniej Dream Jump w Głogowie jest wyjątkowy, jeśli chodzi o wysokość, skoki w tej samej technologii odbywające się w Warszawie oraz Wrocławiu odbywają się ze znacznie niższych wysokości.
2. Motywacja
Jeśli pragniemy dawkować emocje sugerujemy zacząć od skoków z najniższej wysokości i stopniowo wskakiwać “na wyższy poziom” wtajemniczenia. Powód jest prosty – motywacja.
Wyobraźmy sobie, że osoba zaczynająca przygodę ze wspinaczką za swój pierwszy cel obiera słynny Mount Everest, czyli szczyt marzeń każdego himalaisty. Wiadomo, że nawet jeśli jakimś cudem osiągnie szczyt, to w tym samym momencie straci zapał do dalszej wspinaczki, nie widząc dalszych perspektyw rozwoju brak dalszych wyzwań.
3. Cena
Skok spadochronowy cena, czy bungee cena to jedne z popularniejszych fraz wpisanych przez osoby szukające skoków i nie ma się co dziwić. W końcu cena fundamentalne znaczenie, nawet jeśli mówimy o prezentach dla osób bujających w obłokach.
Zacznijmy od najtańszego skok, jest nim warszawski dream jump, który można kupić już za 79 zł. Dokładając kolejne 10 złotych będziemy mogli skoczyć z dachu stadionu we Wrocławiu. Natomiast, osoby pragnące skorzystać ze skoku na bungee powinni przygotować się na wydatek około 150 zł, w zależności czy wybierzemy opcję z filmowaniem, czy bez.
Najbardziej ekstremalne przeżycia wymagają znacznie grubszego portfela, Dream Jump w Głogowie to już koszt ponad 300 złotych, ale zdecydowanie najdroższym wyborem jest skok spadochronowy w tandemie, który kosztuje około 700 złotych.
4. Technologia
Często otrzymujemy pytania czy skoki są bezpieczne. Odpowiedź brzmi – tak, jeśli są wykonywane w odpiowiednim miejsciu przy odpowiednim sprzęcie. Na szczęście, zaawansowane technologie pozwalają zagwarantować wysoką jakość świadczonych usług i najwyższe bezpieczeństwo, nawet w przypadku tak ekstremalnych przeżyć.
Skok spadochronowy
Skok spadochronowy w tandemie jest najbardziej ekstremalnym doświadczeniem. Śmiałek najpierw wznosi się na 4 kilometry, żeby później wykonać skok tandemowy z instruktorem na plecach, który kontroluje lot. Dzięki ogromnej popularności tej dyscypliny technika skoków ze spadochronem jest obecnie dopracowana do perfekcji, a sam sprzęt charakteryzuje się najwyższą jakością.
Dream Jump
Dream Jump to technika wykonywania skoków, która maksymalnie wydłuża fazę swobodnego lotu. Zasada jest prosta - im dłuższy czas swobodnego lotu, tym skok jest bardziej emocjonujący. Wspomniany Dream Jump pozwala wydłużyć tę fazę aż do 90% wysokości z której oddawany jest skok.
Warto dodać, że Dream Jump jest opatentowaną techniką oddawania skoków, u której podstaw leżą dwie liny rozwieszone pomiędzy dwoma obiektami, tworząc kształt litery „U”.
Bungee
Na miejscu realizacji zawsze są osoby, pod których okiem skok oddały tysiące śmiałków, a sprzęt, taki jak potrójne uprzęże, czy taśma alpinistyczna wpleciona w gumę chronią przed jakikimkolwiek niebezpieczeństwem.
“Przy potrójnym zabezpieczeniu jest niemożliwe aby wszystko zawiodło, a nawet jeśli jedna rzecz zawiedzie, są 2 w zapasie.” – uspokaja Mateusz Domagała wykonujący skoki na bungee i dodaje: “po prostu nie ma możliwości aby cokolwiek, komukolwiek się stało. Daje to nie tylko skoczkom, ale i osobom obsługującym bezstresową pracę.”
5. Czas swobodnego spadania
Dream Jump
Maksymalna długość swobodnego lotu podczas przykładowego skoku z wysokości 60m, to 40m. Dodatkowo, należy doliczyć kolejne 10 metrów na hamowanie oraz 10 metrów zapasu bezpieczeństwa.
Bungee
W przypadku tej atrkacji mamy do czynienia z ograniczoną długością swobodnego lotu. Podczas przykładowego skok z wysokości 60 metrów gwarantuje swobodny lot na długość 25 metrów. Tyle samo trwa hamowani, a zapas bezpieczeństwa, tak jak w przypadku dream jumpu wynosi 10 metrów.
Skok Spadochronowy
Czas swobodnego spadania z zamkniętą czaszą spadochronu trwa około 50 sekund z prędkością ok 200km/godz., natomiast po otwarciu czaszy spadochronu, szybowanie w powietrzu, aż do momentu wylądowania trwa 7- 10min.