Jak korzystać z sauny?
2022-11-14
Za oknem szaro i pochmurnie, temperatura nie rozpieszcza, a panujący wokół chłód sprawia, że każdy z nas marzy o ciepełku prosto spod palmy. Rozwiązanie na przemarznięte ciało (i to z pielęgnacyjnym i zdrowotnym skutkiem ubocznym) znaleźli dawno temu Finowie. Sauna, bo o niej mowa, to fantastyczny wynalazek, który pokocha każdy zmarzluch. Jak z niej korzystać? Oto kilka najważniejszych informacji, które z pewnością okażą się pomocne przed pójściem do strefy ciepła.
Sauna - kto może korzystać?
Zanim przejdziemy do informacji dotyczących rodzajów sauny, jak często z niej korzystać i jakie korzyści może przynieść odwiedzanie komory, poświęcimy chwilę na to, co naszym zdaniem najważniejsze: kto może korzystać z sauny? Bardzo chcielibyśmy powiedzieć, że każdy, ale niestety nie jest to tak oczywiste, dlatego warto, dla własnego bezpieczeństwa, sprawdzić czy na pewno nie ma przeciwwskazań do tego, aby skorzystać z sauny. Wśród przeciwwskazań należy wymienić:
- stany chorobowe, takie jak: choroby zakaźne, gruźlica, choroby nowotworowe, gorączka, choroby nerek, wątroby oraz niedokrwistości, padaczka, jaskra, zakrzepowe zapalnie żył;
- ciąża jeśli przebiega prawidłowo nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny, ALE! w tej sytuacji zachęcamy do konsultacji z lekarzem.
Wywiad lekarski będzie też dobrym rozwiązaniem ZAWSZE wtedy, kiedy nie ma stuprocentowej pewności co do możliwości skorzystania z sauny.
Jakie są rodzaje saun?
Wyróżniamy trzy rodzaje saun. Każda z nich różni się budową i sposobem działania, ale przede wszystkim parametrami: temperaturą i wilgotnością.
- sauna fińska, inaczej sauna sucha to drewniane pomieszczenie zbudowane z kaskadowo ułożonych ławek. Jej działanie opiera się o piec wypełniony kamieniami. Nagrzane skały oddają ciepło do sauny, a w celu optymalnego ogrzania polewane są raz na jakiś czas wodą. Temperatura i wilgotność w tej saunie uzależniona jest od wysokości pomieszczenia: temperatura najniższa jest nad podłogą, a najwyższa pod sufitem; z wilgotnością jest odwrotnie.
- łaźnia rzymska, czyli sauna parowa w porównaniu do poprzedniej nie jest wyłożona drewnem, a płytkami ceramicznymi, najczęściej ułożonymi (ze względów estetycznych) w mozaikę. Ciepło do sauny dostarczane jest specjalnie doprowadzonymi do pomieszczenia kanałami.
- sauna na podczerwień na pozór wygląda jak sauna sucha, bo także wyłożona jest drewnem. W tym przypadku jednak piec zastąpiony jest promiennikami podczerwieni.
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Korzystanie z sauny, oczywiście odpowiedzialne i zgodne z zaleceniami, może przynieść szereg korzyści dla naszego ciała, ale także ducha:
- wzmacnia naczynia krwionośne, hartując przy tym organizm, pozytywnie wpływa na odporność;
- oczyszcza ciało i narządy z toksyn;
- przynosi ulgę przy zapaleniach ścięgien, nadwyrężeniu mięśni oraz bólach reumatycznych;
- oczyszcza drogi oddechowe;
- dotlenia skórę gwarantując jej oczyszczenie i gładkość.
Jak korzystać z sauny fińskiej?
Najbardziej popularna w naszym kraju jest sauna sucha, dlatego na niej szczególnie się skupimy. Jak z niej korzystać, aby było bezpiecznie, a przy tym jak najbardziej korzystnie dla organizmu?
- z sauny warto korzystać wieczorem;
- podczas korzystania z sauny należy zadbać o odpowiedni strój albo jego brak;
- dla najlepszego odprężenia warto przyjąć pozycję leżącą lub siedzącą, jeśli to właśnie ta pozwoli na optymalny odpoczynek;
- w saunie nie należy rozmawiać - każda z osób przebywająca w sauna poszukuje tam ciszy i odprężenia;
- cykl korzystania z sauny nie powinien trwać dłużej niż 24 minuty, z czego ok. 10 minut to czas ogrzewania, a pozostały chłodzenia;
- po skorzystaniu z sauny należy uzupełnić płyny, najlepiej napić się dużo wody mineralnej.
Częstotliwość korzystania z sauny zależy od wielu czynników, zarówno fizjologicznych jak i wynikających z codziennego funkcjonowania. Przykładowo osoby niższe i cięższe mogą przebywać w saunie dłużej niż ci, którzy są wysocy i szczuplejsi. Częściej z sauny mogą korzystać także ci, którzy na co dzień wykonują cięższą, fizyczną pracę. Warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poradzić się lekarza, albo specjalisty, który podzieli się cennymi wskazówkami na temat korzystania z sauny.
Sauna idealna na dobry humor
Sauna to dokonała okazja nie tylko do tego, aby zadbać o swoje ciało, ale także stan ducha. Podczas korzystania z komory ciepła, pod wpływem wysokich temperatur, w naszym organizmie produkują się hormony, np. endorfiny. To one odpowiadają za nasze dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie, a co za tym idzie sprawiają, że czujemy się odprężeni i zrelaksowani.