Średnia cena 478,29 zł
Pokaż tylko przecenione oferty
Jazda jednośladowym pojazdem silnikowym do crossu to przepis na niesamowitą zabawę, a dodatkowo perspektywa odkrycia w sobie nowej pasji! Zapomnij o przejażdżkach drogami publicznymi lub po drogach asfaltowych - najlepiej jedzie się po polnych drogach. Z tego powodu najlepszym wyborem będzie motocross, czyli aktywność terenowa za kierownicą prawdziwego rasowego pożeracza runa leśnego! Poznaj zasady poruszania się po określonych trasach i odkryj tory motocrossowe na terenie całego kraju. Warszawa? Bielsko Biała? A może Śląsk? Dokonaj wyboru wymarzonego miejsca na przejażdżkę!
Średnia cena 478,29 zł
Pokaż tylko przecenione oferty
Pojazd typu motocykl, za którego kierownicą zasiądzie osoba obdarowana, to maszyna skonstruowana przez wielbicieli klimatów off-roadowych oraz miłośników jazd quadami.
W związku z tym, że aktywność na crossie obejmuje przejazd przez różnorodny teren, a dodatkowo umożliwia dotknięcie naturalnego środowiska wszystkimi zmysłami, podarunek będzie idealny zarówno dla osoby szukającej adrenaliny, jak też wielbiciela przepięknych widoków!
Wcześniej wspomnieliśmy, że aktywność najlepiej realizować w lasach. Wszystkie aktywności motocross widniejące na naszej stronie obejmują drogi leśne, polne, dzikie dróżki lub tory wytyczone przez organizatora na sztucznie wykonanym polu.
Znajdując się w ruchu drogowym, uczestnik nie będzie w stanie wykrzesać nawet połowy potencjału swojej maszyny. Na drodze publicznej panują również zasady, które znacznie ograniczają lub wykluczają rozrywkę tego typu.
Oprócz realizacji na terenach lasów państwowych istnieje możliwość wykonywania tej aktywność w dużych odległościach od lasu - na przykład na polanach, zboczach czy opustoszałych terenach nieposiadających statusu własności prywatnej.
Organizatorzy motocrossów dbają o wszystkie aspekty realizacji, a zatem gwarantują także pewność, że teren wykorzystywany do przejażdżek jest przeznaczany do użytku w zgodzie z zasadami gospodarki leśnej oraz każdej innej instytucji zajmującej się bezpieczeństwem w miejscach upaństwowionych.
Tego typu teren jest ściśle wytyczony praz organizatora, który działa w porozumieniu z zaleceniami straży leśnej oraz wszystkich instytucji kontrolnych. W świetle prawa jazdę po lesie określają przepisy nadane przez zarząd Lasów Państwowych.
Tor jest zatem położony w odległości, która nie powoduje ryzyka rozniesienia pożaru. Dodatkowo zwierzyna zamieszkująca las powinna być całkowicie wolna od wszelkich dźwięków. Należy pamiętać, że spłoszone zwierzęta mogą stać się agresywne, a nawet uciekać na tereny zamieszkałe przez ludzi w poszukiwaniu schronienia. Nierzadko aktywność odbywa się za zgodą leśników, którzy współpracują z organizatorem.
Wytyczone trasy dla motorcrossów są wtedy modyfikowane, w zależności od miejsc organizacji przejażdżek.
Przed odpowiedzią na to pytanie warto uściślić, że straż leśna może wystawić mandat każdej osobie, której wjazd na teren leśnicy grozi niebezpieczeństwem dla ekosystemu, włącznie z roślinnością leśną, zwierzętami czy drogami.
Motocykle znajdujące się w lesie nie mogą szkodzić naturalnej faunie i florze ani żadnym procesom biologicznym, które jej dotyczą. W przeciwnym razie za przejażdżki po lesie grozi mandat, a uprawniony pracownik lasu może zgłosić sprawę na policji. Należy więc pamiętać, że jeździć po lesie można tylko tam, gdzie wystawiono formalne zezwolenie, które z pewnością posiadają organizatorzy jazd motocrossowych.
Ani podczas szkoleń, ani w trakcie jazd rekreacyjnych nie wymaga się posiadania prawka od uczestnika. Ponieważ każda realizacja odbywa się na terenie pozbawionym innych uczestników ruchu drogowego, taka zasada stoi w zgodzie z odgórnymi przepisami.
Taka sama zasada dotyczy innych dzikich terenów, takich jak łąki, wrzosowiska, pola, lasy prywatne (tylko za pozwoleniem właściciela) czy inne okolice określane potocznie jako ,,dróżki polne".
Najlepsi organizatorzy jazd jednośladowymi pojazdami silnikowymi nie zalecają uprawiania motocrossu na ulicach, ponieważ taka jazda jest nieefektywna, a w niektórych przypadkach wręcz szkodliwa dla działania maszyny!
Jak powszechnie wiadomo, styl jazdy odgrywa ogromną rolę w odniesieniu do bezpieczeństwa. Czy to jednak wszystko? Absolutnie nie!
Podczas pracy instruktor wykonuje szereg czynności, które wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo. Po pierwsze, motor wykorzystywany do jazdy jest praktycznie zawsze poddawany szczegółowej kontroli. Kolejnym aspektem okazuje się odpowiednie przygotowanie toru; nie może on bowiem stanowić zagrożenia życia czy zdrowia, a przed przejażdżką instruktor informuje kierowcę o wszystkich utrudnieniach pojawiających się w ramach pokonywanej trasy.
W zależności od pracy silnika motocross może zostać wykorzystany do przejażdżki po błotnistych terenach. Należy jednak pamiętać, że taki typ realizacji jest ściśle określany przez organizatora. Nie powinno się używać maszyny w takich celach, jeżeli instruktor nie wyda jasnego pozwolenia.
Miejscowości, w których realizowana jest jazda motocyklem:
Bielsko Biała, Warszawa czy Śląsk - bez względu na miejsce pracy instruktorzy zachowują szczególną uwagę w odniesieniu do uczestnika przejażdżki.
O ich kwalifikacjach świadczy nie tylko doświadczenie, ale przede wszystkim wiedza, którą wykazują się na każdym etapie. To osoby mające za sobą sukcesy oraz tysiące udanych realizacji. Ponadto nauczyciele prowadzący kursy posiadają formalne uprawnienia oraz pozwolenia do prowadzenia szkoleń.
Najlepsi organizatorzy jazd motorcrossami: